Stříbrná mince 200 Kč Josef Kainar 100. výročí narození 2017 standard
Stříbrná mince 200 Kč Josef Kainar 100. výročí narození 2017 standard
Pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, vydaná Českou národní bankou ke 100. výročí narození Josefa Kainara, byla emitována v roce 2017 a je ražena v kvalitě proof i standard.
Autorem výtvarného návrhu pamětní mince je sochař Vojtěch Dostál, DiS. Jeho návrh byl odbornou komisí ČNB vybrán k realizaci pro citlivé portrétní ztvárnění básníka a symbolické propojení literárních a hudebních motivů.
Lícní strana mince nese státní znak České republiky, nápis „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty „200 Kč“. Výtvarné řešení odpovídá tradičním standardům pamětních mincí vydávaných Českou národní bankou.
Na rubové straně mince je ztvárněn portrét Josefa Kainara, doplněný stylizovanými motivy rukopisů a notových záznamů, které odkazují na jeho básnickou a písňovou tvorbu. Součástí kompozice je nápis „JOSEF KAINAR“ a letopočty „1917–2017“.
Josef Kainar - básník, prozaik, dramatik, překladatel a textař, patří k nejvýznamnějším představitelům poválečné české literatury. Byl členem umělecké skupiny 42 a jeho tvorba se vyznačuje osobitým jazykem, ironií, civilností a hlubokým existenciálním rozměrem. Vedle poezie se věnoval také psaní písňových textů, které se staly součástí české hudební tradice.
Mezi jeho nejznámější díla patří například Nové mýty, Moje blues, Český sen či Lazar a píseň. Jeho texty byly zhudebněny řadou významných skladatelů a interpretů.
Pamětní mince představuje důstojnou připomínku významné literární osobnosti a je vyhledávaným sběratelským artiklem.
Zajímavosti:
- Josef Kainar byl také výborným kreslířem a ilustrátorem.
- Aktivně se věnoval jazzu a blues, což se odrazilo v jeho poezii.
- Jeho písňové texty zpívali například Jiří Suchý nebo Hana Hegerová.
- Patřil k nejvýraznějším členům Skupiny 42.
(zdroj: ČNB, Wikipedie)
Mít vlastní minci je IN!
| Emitent | Česká národní banka |
|---|---|
| Nominální hodnota | 200 Kč |
| Kvalita provedení | Standard |
| Kov | Stříbro |
| Ryzost | 925/1000 |
| Limitovaný náklad | 5500 ks |
| Průměr | 31 mm |
| Síla | 2,25 mm |
| Rok emise | 2017 |
| Hmotnost | 13 g |
| Autor | Vojtěch Dostál, DiS. |
| Balení | Mince v kapsli, katalogová karta |
| Datum emise | 14.6.2017 |



