Stříbrná mince 200 Kč Josef Kainar 100. výročí narození 2017 proof
Stříbrná mince 200 Kč Josef Kainar 100. výročí narození 2017 proof
Pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, vydaná Českou národní bankou ke 100. výročí narození Josefa Kainara, byla emitována v roce 2017 a je ražena v kvalitě proof i standard.
Autorem výtvarného návrhu pamětní mince je sochař Vojtěch Dostál, DiS. Jeho návrh byl odbornou komisí ČNB vybrán k realizaci pro citlivé portrétní ztvárnění básníka a symbolické propojení literárních a hudebních motivů.
Lícní strana mince nese státní znak České republiky, nápis „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty „200 Kč“. Výtvarné řešení odpovídá tradičním standardům pamětních mincí vydávaných Českou národní bankou.
Na rubové straně mince je ztvárněn portrét Josefa Kainara, doplněný stylizovanými motivy rukopisů a notových záznamů, které odkazují na jeho básnickou a písňovou tvorbu. Součástí kompozice je nápis „JOSEF KAINAR“ a letopočty „1917–2017“.
Josef Kainar - básník, prozaik, dramatik, překladatel a textař, patří k nejvýznamnějším představitelům poválečné české literatury. Byl členem umělecké skupiny 42 a jeho tvorba se vyznačuje osobitým jazykem, ironií, civilností a hlubokým existenciálním rozměrem. Vedle poezie se věnoval také psaní písňových textů, které se staly součástí české hudební tradice.
Dokázal propojit vysokou literaturu s každodenním jazykem a hudbou, čímž oslovil široké publikum. Je považován za autora, který dokázal pojmenovat pocity moderního člověka s nadhledem, skepsí i lidskou empatií.
Mezi jeho nejznámější díla patří například Nové mýty, Moje blues, Český sen či Lazar a píseň. Jeho texty byly zhudebněny řadou významných skladatelů a interpretů.
Pamětní mince představuje důstojnou připomínku významné literární osobnosti a je vyhledávaným sběratelským artiklem.
Zajímavosti:
- Josef Kainar byl také výborným kreslířem a ilustrátorem.
- Aktivně se věnoval jazzu a blues, což se odrazilo v jeho poezii.
- Jeho písňové texty zpívali například Jiří Suchý nebo Hana Hegerová.
- Patřil k nejvýraznějším členům Skupiny 42.
(zdroj: ČNB, Wikipedie)
Mít vlastní minci je IN!
| Emitent | Česká národní banka |
|---|---|
| Nominální hodnota | 200 Kč |
| Kvalita provedení | Proof |
| Kov | Stříbro |
| Ryzost | 925/1000 |
| Limitovaný náklad | 10200 ks |
| Průměr | 31 mm |
| Síla | 2,25 mm |
| Rok emise | 2017 |
| Hmotnost | 13 g |
| Autor | Vojtěch Dostál, DiS. |
| Balení | Mince v kapsli, plastová etue, katalogová karta |
| Datum emise | 14.6.2017 |



