Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Kroměříž 2023 standard

Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Kroměříž 2023 standard


Česká národní banka představuje pětiletý cyklus zlatých pamětních mincí s nominální hodnotou 5000 Kč s názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná městu Kroměříž je pátou emisí tohoto cyklu a je vyražena v kvalitě standard. Dle emisního plánu ČNB bude zlatá mince dostupná od 30.5.2023, u nás v prodeji od 1.6.2023. Více

24 950 Kč s DPH
Není skladem Sledovat dostupnost

Česká národní banka představuje pětiletý cyklus zlatých pamětních mincí s nominální hodnotou 5000 Kč s názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná městu Kroměříž je pátou emisí tohoto cyklu a je vyražena v kvalitě standard. Dle emisního plánu ČNB bude zlatá mince dostupná od 30.5.2023, u nás v prodeji od 1.6.2023. Více

Městské památkové rezervace je pětiletý cyklus pamětních zlatých mincí s nominální hodnotou 5000 Kč, vydávaných Českou národní bankou v letech 20212025. Pamětní zlatá mince Kroměříž vydaná v roce 2023 je pátou emisí tohoto cyklu. Mince je vyražena v kvalitě standard

Autorkou zlaté pamětní mince je Karolína Kučerová, DiS. Bankovní rada ČNB vybrala její návrh pro nápaditou lícní stranu, na které jsou ztvárněny heraldické figury tří zemských znaků, moravské orlice umístěné vlevo, českého lva uprostřed a slezské orlice na pravé straně. Hodnotící komisi i bankovní radu ČNB zaujalo ztvárnění stínů těchto tří heraldických figur a koláž kroměřížských historických staveb na rubu mince, kterou tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Mořice, arcibiskupský zámek a Květná zahrada.

Město Kroměříž má bohatou historii, která sahá až do středověku. První písemná zmínka o Kroměříži pochází z roku 1100. Tehdy to byla pouhá ves s důležitým mostem přes řeku Moravu. Roku 1207 byla ves Kroměříž potvrzena králem Přemyslem Otakarem I. jako majetek biskupství Olomouckého.

Olomoucký biskup Jetřich z Jindřichova Hradce povýšil Kroměříž dne 19.6.1290 na město. Zároveň ho ustanovil svým rezidenčním městem. Po dlouhá staletí pak Kroměříž sloužila jako letní sídlo olomouckých biskupů a později arcibiskupů.

Rozmach města zastavila až třicetiletá válka. V roce 1643 ho dobyla a vyplenila švédská vojska pod vedením generála Torstensona. Téměř dvě třetiny Kroměříže lehly popelem a shořel i důležitý městský archiv. Až s příchodem olomouckého biskupa Karla II. Lichtensteina z Kastelkornu dochází k prudkým změnám. Biskup pozval známé stavitele z Itálie a Rakouska. Vznikají dvě nádherné zahrady a bývalý hrad je přestavěn na barokní zámek - letní rezidenci biskupa.

Do historie se Kroměříž zapsala i jednáním ústavodárného Říšského sněmu v roce 1848. Poprvé zde v rakouských zemích byla vytvořena ústava, omezující moc panovníka. Také zde poslanec F. Rieger pronesl památná slova, že veškerá moc pochází z lidu. Sněm byl později císařskými vojsky rozehnán, ale určil směr vývoje našich zemí.

Po vzniku samostatné ČSR v roce 1918 se Kroměříž stala významným kulturním a společenským centrem Moravy. Ne nadarmo se jí říkalo Hanácký Jeruzalém či Hanácké Athény.

Do života občanů města těžce zasáhla druhá světová válka, a to téměř kompletní likvidací židovské komunity, která v roce 1910 čítala asi 7 % veškerého obyvatelstva Kroměříže. V roce 1948 se město stalo na dlouhé měsíce centrem pozornosti celého státu - slavilo se zde 100 let národního života a 100. výročí sněmu.

Po válce začala Kroměříž obnovovat svojí původní krásu. Historické jádro Kroměříže bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Dvacet let poté v roce 1998 obdrželo město Kroměříž titul nejkrásnější město České republiky. V témže roce byl areál arcibiskupského zámku spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světových památek UNESCO.

Zajímavosti:

  • První písemná zpráva o Kromeříži je z arabské mapy, známé jako Tabula Rogeriana. Tam je město označováno jako Agra.
  • Miloš Forman na zdejším zámku točil oscarový film Amadeus (1984), Miloslav Šmídmajer pohádku Peklo s princeznou. Ve městě a Podzámecké zahradě byly také točeny scény Četnických humoresek.

(zdroj: Wikipedie, materiály ČNB)

Mít vlaství minci je IN!

Parametry
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 5000 Kč
Kvalita provedení Standard
Kov Zlato
Ryzost 999,9/1000
Průměr 28 mm
Hmotnost 15,55 g
Cena zlata v minci
Síla 1,95 mm
Balení Mince v kapsli, plastová etue, katalogová karta
Autor Karolína Kučerová, DiS.
Emise 2023