Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Mikulov 2022 standard

Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Mikulov 2022 standard


Česká národní banka představuje pětiletý cyklus zlatých pamětních mincí s nominální hodnotou 5000 Kč s názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná městu Mikulov je třetí emisí tohoto cyklu a je vyražena v kvalitě standard. Dle emisního plánu ČNB je zlatá mince dostupná od 31.5.2022. Více

28 450 Kč s DPH
Skladem
ks

Česká národní banka představuje pětiletý cyklus zlatých pamětních mincí s nominální hodnotou 5000 Kč s názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná městu Mikulov je třetí emisí tohoto cyklu a je vyražena v kvalitě standard. Dle emisního plánu ČNB je zlatá mince dostupná od 31.5.2022. Více

Městské památkové rezervace je pětiletý cyklus pamětních zlatých mincí s nominální hodnotou 5000 Kč, vydávaných Českou národní bankou v letech 20212025. Pamětní zlatá mince Mikulov vydaná v roce 2022 je třetí emisí tohoto cyklu. Mince je vyražena v kvalitě standard

Autorem zlaté pamětní mince je akademický sochař Zbyňka Fojtů. Bankovní rada ČNB vybrala jeho návrh pro propracovanou koláž dominant náměstí rubové strany mince, kterými jsou Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a výrazný renesanční měšťanský dům s sgrafitovou výzdobou U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem.

Na lícní straně mince je ztvárněn mikulovský zámek a socha Pomony, která je součástí středověké kašny na náměstí. Svisle středem mince jsou zakomponována heraldická zvířata Čech, Moravy a Slezska z velkého státního znaku. Po obvodu mincovního pole jsou nápisy 5000 Kč a MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE. Středem mince je veden nápis ČESKÁ REPUBLIKA.

Mikulov je malebné město v okrese Břeclav v Jižní Moravě. Má přibližně 7 700 obyvatel. Jeho historické centrum je dobře zachovalé a od roku 1982 je chráněno zákonem jako městská památková rezervace.

Mikulov se nachází, na hranici s Rakouskem. Sousedí s rakouskou obcí Drasenhofen. Většina území leží v Mikulovské vysočině, ale městské území se také rozkládá do Dolní Moravské kotliny na východě a do Dyjsko-Svratka údolí na západě. Většina území spadá do Chráněné krajinné oblasti Pálava.

  První písemná zmínka o Mikulově pochází z roku 1173. V roce 1249 Přemyslovský markrabě Ottokar II udělil Mikulov včetně hradu a okolního území rakouskému šlechtici Jindřichovi I. z Lichtenštejna. Po bitvě na Moravském poli v roce 1278, kde Rudolf I. porazil Ottokara, byla Mikulovu udělena tržní práva. V roce 1526 sem přišel anabaptistický vůdce Balthasar Hubmaier z Švýcarska, kde byl zajat a uvězněn silami krále Ferdinanda I. Město zůstalo v rodině Lichtenštejnů až do roku 1560, kdy císař Maxmilián II. udělil léno svému velvyslanci u španělského dvora Adamovi von Dietrichsteinovi. Od roku 1575 až do 20. století zůstal Mikulov v majetku šlechtické rodiny Dietrichsteinů a jejich nástupců Mensdorff-Pouilly.

  V minulosti vzkvétající tamní židovská komunita (jedna z nejsilnějších na Moravě) má v Mikulově bohatou historii a její památky jsou důležitou součástí města. V historickém centru Mikulova se nachází židovská čtvrť s úzkými uličkami a malebnými domy. Mnoho z těchto budov bylo obnoveno a nyní slouží jako restaurace, galerie a obchody. Na náměstí v Mikulově se nachází památník holocaustu. Je to připomínka obětí nacistické perzekuce během druhé světové války.

  Zajímavosti:

  • Mikulovský židovský hřbitov je jedním z největších v České republice. Nachází se na kopci poblíž města. Hřbitov má několik tisíc náhrobků a je důležitým historickým místem. Je zde pohřbeno mnoho významných osobností židovské komunity.
  • Mikulovská historická synagoga, byla postavena v 17. století. Je to jedna z nejstarších synagog v České republice. Synagoga byla restaurována a nyní slouží jako muzeum a kulturní centrum. Je v ní instalována expozice o židovské historii a tradicích.

  (zdroj: Wikipedie, materiály ČNB)

  Mít vlaství minci je IN!

  Parametry
  Emitent Česká národní banka
  Nominální hodnota 5000 Kč
  Kvalita provedení Standard
  Kov Zlato
  Ryzost 999,9/1000
  Průměr 28 mm
  Hmotnost 15,55 g
  Cena zlata v minci
  Síla 1,95 mm
  Balení Mince v kapsli, plastová etue, katalogová karta
  Autor ak. sochař Zbyněk Fojtů
  Emise 2022