Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Hradec Králové 2023 proof
Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Hradec Králové 2023 proof
Česká národní banka představuje pětiletý cyklus zlatých pamětních mincí s nominální hodnotou 5000 Kč s názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná městu Hradec Králové je šestou emisí tohoto cyklu a je vyražena v kvalitě proof. Dle emisního plánu ČNB bude zlatá mince dostupná od 3.10.2023. Více
Česká národní banka představuje pětiletý cyklus zlatých pamětních mincí s nominální hodnotou 5000 Kč s názvem Městské památkové rezervace. Mince věnovaná městu Hradec Králové je šestou emisí tohoto cyklu a je vyražena v kvalitě proof. Dle emisního plánu ČNB bude zlatá mince dostupná od 3.10.2023. Více
Městské památkové rezervace je pětiletý cyklus pamětních zlatých mincí s nominální hodnotou 5000 Kč, vydávaných Českou národní bankou v letech 2021 až 2025. Pamětní zlatá mince Hradec Králové vydaná v roce 2023 je šestou emisí tohoto cyklu. Mince je vyražena v kvalitě proof.
Autorkou pamětní zlaté mince je Veronika Prokopová, DiS. Bankovní rada ČNB vybrala její návrh pro za krásné ztvárnění interiéru empírového schodiště Bono Publico, do kterého jsou zakomponována tři heraldická zvířata na lícní straně mince. Empírová památka Hradce Králové se na této minci objevuje i na rubu mince, kde se k ní přidávají další význačné symboly města, jako jsou katedrála sv. Ducha, Bílá věž, Stará radnice, dům U Špuláků a Mariánský sloup.
Hradec Králové, nádherně položené historické město na soutoku řek Labe a Orlice, nese v sobě bohatou historii. Rozprostírá se okolo návrší osídleného již v pravěku. První záznam o Hradci Králové jako městě pochází ze smlouvy z roku 1225, která je prvním dokumentem potvrzujícím existenci tohoto města. Historické centrum města, které se rozkládá okolo dvou náměstí, má své kořeny ve středověké zástavbě. Během středověku se Hradec Králové stal věnným městem českých královen, které zde žily po smrti svých manželů, což dodalo městu zvláštní význam a historický lesk.
V polovině 18. století byl rozvoj středoveké zástavby města násilně přerušen, když začala výstavba barokní bastionové pevnosti. Pevnost obkružovala historické centrum na návrší, probíhala regulace toků řek Labe a Orlice a mnoho předměstí bylo zbouráno. Svůj urbanistický zlom zažil Hradec Králové v roce 1850, kdy byla pevnost poprvé zrušena. Toto zrušení umožnilo transformaci středověkého města v moderní metropoli, kterou bylo možné upravovat podle regulačních plánů. Toto nové město se stalo vzorem architektury a kulturního dění a bylo nazýváno "Salonem republiky."
V současnosti se Hradec Králové, se pyšní titulem správního, kulturního a duchovního centra severovýchodních Čech, má bohatou historii a architektonické poklady, které fascinují návštěvníky z celého světa. Nejvýraznější dominantou Hradce Králové je renesanční Bílá věž s barokním zastřešením kaple sv. Klimenta (1714-1717) připisovaná českému baroknímu architektovi Janu Blažeji Santinimu a gotická katedrála Svatého Ducha se dvěma impozantními věžemi, postavená v roce 1574 díky milodarům měšťanů, která je domovem druhého největšího zvonu v zemi - Augustina. Tyto a další, na zlaté minci vyobrazené, stavby patří mezi vrcholy městské architektury. Proto bylo historické jádro Hradce Králové v roce 1962 prohlášeno městskou památkovou rezervací, což zajišťuje zachování těchto unikátních památek pro budoucí generace.
Zajímavosti:
- První zmínka o Hradci pochází z falzifikované zakládací listiny opatovického kláštera z roku 1073, ale ve skutečnosti město vzniklo až téměř sto let později.
- V Hradci Krákové byl pochován i slavný vojevůdce husitských válek Jan Žižka z Trocnova, a to v katedrále Svatého Ducha. Později bylo jeho tělo přeneseno do Čáslavi, kde při archeologickém průzkumu kostela sv. Petra a Pavla byla roku 1910 objevena lebka; nepodařilo se ale prokázat, že skutečně patřila Janu Žižkovi.
(zdroj: Wikipedie, materiály ČNB)
Mít vlaství minci je IN!