Stříbrná mince 200 Kč Jan Blažej Santini-Aichel 300. výročí úmrtí 2023 standard

Stříbrná mince 200 Kč Jan Blažej Santini-Aichel 300. výročí úmrtí 2023 standard


Významný český barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze a zemřel ve věku 46 let dne 7. prosince 1723 ve stejném městě. Pamětní stříbrná mince 200 Kč, Jan Blažej Santini - Aichel 300. výročí úmrtí, v kvalitě standard, bude dle emisního plánu ČNB dostupná po 6.12.2023, u nás v prodeji od téhož dne. Více

530 Kč s DPH
Skladem
ks

Významný český barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze a zemřel ve věku 46 let dne 7. prosince 1723 ve stejném městě. Pamětní stříbrná mince 200 Kč, Jan Blažej Santini - Aichel 300. výročí úmrtí, v kvalitě standard, bude dle emisního plánu ČNB dostupná po 6.12.2023, u nás v prodeji od téhož dne. Více

Pamětní stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč je ražena v kvalitě standard ke 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho - Aichela. Autorem pamětní stříbrné mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Odborná komise ČNB vybrala jeho návrh k realizaci "za propracované a harmonické ztvárnění nejznámějších staveb architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichela (líc – kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, rub – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře)."

Na lícní straně mince je uprostřed mincovního pole znázorněn kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, který je po obvodu obklopen celkem šesti (z každě strany po třech) skládanými šestcípími hvězdami. V dolní části mincovního pole uprostřed, je po obvodu umístěn nápis ČESKÁ REPUBLIKA, nad kterým je znázorněna nominální hodnota mince 200 Kč.

Na rubu mince je uprostřed mincovního pole znázorněn kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V horní části mincovního pole je po obvodu nápis * Jan * Blažej * Santini * Aichel * a ve spodní části uprostřed, jsou znázorněny letopočet úmrtí 1723 a pod ním rok emise mince 2023.

Jan Blažej Santini-Aichel byl významný český architekt, který žil v 17. a 18. století. Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze a zemřel 7. prosince 1723 ve stejném městě.  Santini pocházel z pražské kamenické rodiny. Fyzické postižení mu bránilo, aby se věnoval řemeslu svého otce a bratra. Vyučil se malířem a celý svůj nedlouhý život se věnoval projektování sakrálních i světských staveb. Je známý pro své barokní architektonické práce a je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého baroka.

V mládí jej pravděpodobně ovlivnil v Praze usedlý burgundský architekt Jean–Baptiste Mathey. Snad na jeho popud procestoval Santini Itálii, kam se zřejmě ještě jednou vrátil kolem roku 1712. Výrazně na něj působili zejména Borromini a Guarini, jejichž podněty Santini propojil s impulzy domácího gotického stavitelství. Zrodila se tak stylová poloha známá jako gotizující baroko. Santiniho tvorba spojuje prvky baroka s gotickými a renesančními vlivy, což dává jeho stavbám unikátní charakter. Jeho práce byly často zaměřeny na náboženskou architekturu, a mnoho jeho staveb bylo postaveno pro církevní účely.

Santiniho stavby vynikají originalitou řešení a expresivním účinkem postaveným na kontrastech jednotlivých článků i hmotových celků budov. Důležitou roli zde hraje symbolika. Poprvé využil Santini gotických elementů ke konstrukci chrámové architektury při rekonstrukci opatské baziliky v Sedleci. Borrominiho vzor rozvinul v kapli sv. Anny v Panenských Břežanech (1705 - 1707). Pro cisterciáky dále pracoval ve Žďáru nad Sázavou a v Plasech.

Dílo Jana Blažeje Santiniho - Aichela se vyznačuje komplexností. Vedle klášterních chrámů a konventů Santini navrhoval také účelové stavby jako granglie, hostince, hřbitov a vesnické kostely či kaple (Mladotice), jakož i rezidence a poutní svatyně (Mariánská Týnice, Křtiny). Po r. 1712 vznikly zámecký kostel v Rychnově nad Kněžnou s dynamicky zvlněným průčelím, a především velkolepá bazilika v benediktinském klášteře v Kladrubech, suverénně přizpůsobující gotické tvarosloví potřebám barokně konstruovaného  rostoru.

Jednou z jeho nejslavnějších prací je kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který byl v roce 1994 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Tento kostel je považován za mistrovské dílo barokní architektury a je známý pro svou unikátní oválnou stavbu.

Santini-Aichelova práce měla významný vliv na českou architekturu a jeho dílo dodnes přitahuje pozornost a obdiv architektů a umělců. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů českého baroka a jeho dílo je součástí kulturního dědictví České republiky.

Zajímavosti:

  • Santini byl na svou dobu velmi vzdělaný. Uměl číst a psát česky, německy, italsky a latinsky. Mimo to se orientoval například v geometrii a křesťanské kabale.

(zdroj: ČNB, Wikipedie)

Mít vlastní minci je IN!

Parametry
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 200 Kč
Kvalita provedení Standard
Kov Stříbro
Ryzost 925/1000
Průměr 31 mm
Hmotnost 13 g
Síla 2,2 mm
Balení Mince v kapsli, katalogová karta
Autor akademický sochař Vladimír Oppl
Emise 2023