Stříbrná mince 200 Kč F. J. Gerstner 250. výročí narození a zahájení výuky na pražské polytechnice 200. výročí 2006 standard
Stříbrná mince 200 Kč F. J. Gerstner 250. výročí narození a zahájení výuky na pražské polytechnice 200. výročí 2006 standard
Pamětní stříbrná mince k 250. výročí narození F. J. Gerstnera a k 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnicev, nominální hodnotě 200 Kč, byla emitována Českou národní bankou v roce 2006 a je dostupná v proof i standard provedení.
Autorem výtvarného návrhu mince je Vojtěch Dostál, DiS., jehož návrh byl použit pro kompozici propojující technické motivy s portrétním ztvárněním.
Lícní strana mince nese stylizované geometrické obrazce a rýsovací pomůcky symbolizující techniku; vlevo je svisle umístěn název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a dvouřádkové označení nominální hodnoty „200 Kč“. V neuzavřeném opisu u horního a pravého okraje je text „ZAHÁJENÍ VÝUKY NA PRAŽSKÉ POLYTECHNICE 1806 - 2006“; u spodního okraje je značka České mincovny.
Na rubové straně mince je portrét Františka Josefa Gerstnera, pod ním nápis s jeho jménem a v neuzavřeném opisu při pravém okraji letopočty „1756 - 2006“. Autorská značka návrháře je umístěna v dolní části mince. Kompozice zdůrazňuje Gerstnerův odkaz v technickém vzdělávání a jeho roli při vzniku pražské polytechniky.
František Josef Gerstner byl významný český matematik, fyzik a pedagog, který sehrál klíčovou roli při zakládání technického vzdělávání v českých zemích. V roce 1806 se podařilo díky jeho úsilí zahájit výuku na pražské polytechnice, instituci orientované na praktické i teoretické inženýrské vzdělání, jež položila základy moderního technického školství v regionu. Gerstnerův přístup kladl důraz na aplikovanou vědu a praktické dovednosti, což mělo dlouhodobý dopad na rozvoj průmyslu a techniky v českých zemích.
Pamětní mince tak vzdává hold osobnosti, která propojila vědecké poznání s praktickým vzděláváním a jejíž odkaz přetrvává v institucích jako je dnešní ČVUT. Mince osloví sběratele i zájemce o historii techniky díky výraznému motivu techniky a portrétnímu ztvárnění a představuje hodnotný přírůstek do tematických sbírek.
Zajímavosti
- Gerstner je považován za jednoho z prvních organizátorů systematického technického vzdělávání v českých zemích.
- Pražská polytechnika, jejíž výuka byla zahájena v roce 1806, byla průkopnickou institucí zaměřenou na praktické inženýrské vzdělání.
- Gerstnerova činnost ovlivnila nejen výuku, ale i rozvoj dopravních a inženýrských projektů v regionu.
- Jeho jméno je spojeno s tradicí technického školství, která přetrvala do současnosti v podobě moderních technických univerzit.
- Portrét na minci zdůrazňuje nejen osobnost, ale i symboliku technických nástrojů jako odkaz na jeho pedagogickou vizi.
(zdroj: ČNB, Wikipedie, pravopisne.cz, AI)
Mít vlastní minci je IN!
| Emitent | Česká národní banka |
|---|---|
| Nominální hodnota | 200 Kč |
| Kvalita provedení | Standard |
| Kov | Stříbro |
| Ryzost | 900/1000 |
| Limitovaný náklad | 13500 ks |
| Průměr | 31 mm |
| Síla | 2,4 mm |
| Rok emise | 2006 |
| Hmotnost | 13 g |
| Autor | Vojtěch Dostál, DiS. |
| Balení | Mince v kapsli, katalogová karta |
| Datum emise | 22.2.2006 |





