Powered by Smartsupp

Pamětní stříbrná mince Nejvyšší soud z cyklu "Instituce České republiky"

Ve středu 26. března 2025 vydává Česká národní banka první letošní pamětní minci o nominální hodnotě 100 Kč ze série „Instituce České republiky“. Mince věnovaná instituci Nejvyšší soud je v pořadí třetí mincí z tohoto úspěšného cyklu.

Stříbrná mince ryzosti 925/1000 Ag má hmotnost 9 g a průměr 29 mm. Návrh podoby mince pochází z dílny akademického sochaře Zbyňka Fojtů, nejúspěšnějšího účastníka výtvarných soutěží ČNB s největším počtem realizací. Pro ČNB stříbrnou pamětní stokorunu vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Odborná komise ČNB vybrala k realizaci návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů „za nápadité propojení lícní a rubové strany a dokonalé ztvárnění heraldických zvířat a sochy Justicie“.

Lícní strana mince obsahuje v horní polovině mincovního pole kompozici heraldických zvířat České republiky. Nad kompozicí je po obvodu mincovního pole nápis „ČESKÁ REPUBLIKA“. Ve spodní části mincovního pole je znázorněna budova Nejvyššího soudu v Brně, nominální hodnota mince „100 Kč“ a rok „2025“.

Rubová strana mince obsahuje logo Nejvyššího soudu, nad kterým je po obvodu mincovního pole nápis „NEJVYŠŠÍ SOUD“.

Hlavním úkolem Nejvyššího soudu je sjednocování judikatury. Činí tak zejména rozhodováním o dovolání a vydáváním stanovisek k jednotnému výkladu zákona. Nejdůležitější rozhodnutí Nejvyššího soudu, popř. soudů nižších stupňů, a stanoviska kolegií nebo pléna Nejvyššího soudu, jsou vydávána ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek.

Od roku 1993 je sídlem Nejvyššího soudu opět Brno, konkrétně funkcionalistická budova původně Všeobecného penzijního ústavu, postavená v roce 1932 podle projektu Emila Králíka, profesora brněnské vysoké školy technické.

Stříbrná mince je uzavřená v plastové průhledné kapsli a modré plastové etuji. K minci přináleží katalogová karta, která slouží jako doprovodný informační materiál. Poskytuje důležité informace o minci, včetně plastického vyobrazení mince, názvu, technických parametrů a emisních dat. Karta je často využívána sběrateli jako certifikát originality a pomáhá při identifikaci konkrétní mince v rámci sbírky.